Klub Sportowy Blizne

Klub Sportowy Blizne – oficjalna strona internetowa

Wielki wyczyn małego klubu

KS Blizne na piłkarskiej mapie Mazowsza to malutki klubik. Jednak dokonał prawie niemożliwego robiąc rok po roku awans z klasy B do klasy A. Podsumujmy osiągnięcie klubu oraz perspektywy na przyszłość.

Od czasu do czasu słyszymy o pięknych piłkarskich historiach, gdy drużyny awansują z niższych lig do wyższych w zaledwie kilka lat. Jednak często jest to zasługa dużych nakładów finansowych lub silnej marki , a czasami jest to odbudowa „dawnych” lokalnych potęg.

Stało się tak np. w przypadku takich zespołów jak KTS Weszło, KS Wesoła czy RKS Sarmata, które to w kilka lat „zrobiły” awans z klasy B do Ligi Okręgowej. Jednak osiągnięcie KS Blizne na tym tle wydaje się być niebywałe: nie mamy pieniędzy, nie mamy własnego obiektu, nie mamy bogatej historii i wychowanków, szkolenie młodzieży dopiero raczkuje, a budżet klubowy (zasilany też wpłatami zawodników) co roku ledwo się zamyka.

Jednak trener Cezary Gołębiewski dokonał z tą drużyną niebywałego. Od dwóch lat drużyna doznała zaledwie trzech porażek ligowych i jednej pucharowej. Radzi sobie dobrze, chociaż często się męczy. Mimo to punktuje, a jak nie może wygrać, to remisuje. Właśnie te remisy, wywalczone po bramkarz w końcówkach, dały drużynie drugie miejsce. Nieoceniony tu jest wkład jokera – Pawła Zbierańskiego, który takie remisy „ratował” chociażby w Lesznie i Korytowie.

Jednak wynik i progres zrobiła cała drużyna. Tak naprawdę porównując skład drużyny sprzed chociażby trzech lat wiele nazwisk się powtarza. Patrząc na strzelców bramek i asystentów w poszczególnych meczach często zobaczymy te same nazwiska co 2-3 lata wcześniej: Jankowski, Ignacak, Stachowiak, Krzak, Widelski, Zasuwa, Jurgielewicz, wspomniany Zbierański.

ZawodnikGole (TOP10)
Michał Ignacak12
Patryk Stachowiak9
Paweł Zbierański8
Łukasz Widelski7
Łukasz Wrona6
Mateusz Nicewicz4
Grzegorz Jurgielewicz3
Adam Jankowski2
Kacper Krzak2
Krzysztof Rzewuski2
Andrzej Łukomski2

Drużyna przez te lata się nie osłabiała, a jeśli ktoś odchodził, to na jego miejsce pojawiał się inny wartościowy zawodnik, a co rundę dołączało co najmniej 2-3 wartościowych zawodników takich jak chociażby Marcin Gajewski, Arkadiusz Piechowski, Adrian Olkiewicz, Andrzej Łukomski, Yaroslav Luniev, Kamil Małkiewicz, Mateusz Nicewicz.

Brak wielu ubytków oraz znaczące wzmocnienia pozwoliły stworzyć mocny jak na A-klasę zespół oraz dało to komfort trenerowi Gołębiewskiemu w skomponowaniu zespołu, który był w stanie powalczyć o awans i ten awans wywalczył.

ZawodnikAsysty (TOP10)
Patryk Stachowiak12
Adam Jankowski7
Artur Zasuwa4
Michał Ignacak3
Paweł Zbierański3
Grzegorz Jurgielewicz3
Krzysztof Rzewuski3
Andrzej Łukomski3
Arkadiusz Piechowski3
Kamil Małkiewicz3

Po wynikach widać znaczny progres, który nastąpił pomiędzy rundą jesienną i wiosenną.

Runda jesienna: 7 zwycięstw, 3 remisy, 3 porażki

Runda wiosenna: 10 zwycięstw, 3 remisy, 0 porażek

Na wiosnę ten zespół był już niepokonany i wywalczył sobie nie tylko awans, ale też tytuł mistrza wiosny. Był bardziej wyrachowaną, zrównoważoną i umiejącą wygrywać ważne mecze drużyną niż w rundzie jesiennej. Widać to nie tylko po zwycięstwach, ale też po liczbie kartek, które na początku sezonu też miały wpływ na wyniki (kilka spotkań kończyliśmy w dziesiątkę).

Można powiedzieć, że ten zespół nie tylko zrobił progres, ale też dojrzał. Czy dojrzał do tego, aby osiągnąć dobry wynik w Lidze Okręgowej? Przekonamy się o tym już w sierpniu, gdy rozpocznie się kolejny sezon.

P